Check Out The 62nd Grammy Awards 2020 Full List Of Winners

The 62nd Grammy Awards 2020

The 62nd Grammy Awards 2020 is one of the nights that will be remembered in the history the Gram Awards. The event was held last night (Sunday, 26th of January), at the Staples Center in Los Angeles. R&B singer and 15-time GRAMMY winner Alicia Keys hosted the show for the second year in a row.

There was a somber tone throughout the night, as the ceremony took place hours after the tragic death of retired NBA legend Kobe Bryant, who died in a helicopter crash along with his 13-year-old daughter, Gianna, and seven other people. A tribute was done in honour of the music lover and also for departed rapper, Nipsey Hussle.
The night also recorded another great history as Billie Eilish the youngest artiste in the nominations list earned herself 4 major (big) awards. Also Jamaican reggae act, Koffeegoing home with the ‘Best Reggae Album’ awards.
Although our Burna Boy lost the ‘Best World Music Album’ awards to Angelique Kidjo but the award winning act gave him a major shout-out for his great efforts, putting Africa on the map and earning himself the huge recognition.
See The Full List of Winners below and their various categories….
Record of the Year
“Hey, Ma,” Bon Iver
“Bad Guy,” Billie Eilish – WINNER
“7 Rings,” Ariana Grande
“Hard Place,” H.E.R.
“Talk,” Khalid
“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts,” Lizzo
“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee
Album Of The Year
I,I, Bon Iver
Norman F—ing Rockwell!, Lana Del Rey
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish – WINNER
Thank U, Next, Ariana Grande
I Used to Know Her, H.E.R.
7, Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Father of the Bride, Vampire Weekend
Song of the Year
“Always Remember Us This Way,” Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) – WINNER
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Hard Place,” Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
“Lover,” Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“Norman F—ing Rockwell,” Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
“Someone You Loved,” Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
“Truth Hurts,” Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)
Best New Artist
Black Pumas
Billie Eilish – WINNER
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalia
Tank and the Bangas
Yola
Best Pop Solo Performance
“Spirit,” Beyonce?
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Truth Hurts,” Lizzo – WINNER
“You Need to Calm Down,” Taylor Swift
Best Pop Duo/Group Performance
“Boyfriend,” Ariana Grande & Social House
“Sucker,” Jonas Brothers
“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus – WINNER
“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee
“Senorita,” Shawn Mendes & Camila Cabello
Best Traditional Pop Vocal Album
Si, Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition), Michael Buble?
Look Now, Elvis Costello & The Imposters – WINNER
A Legendary Christmas, John Legend
Walls, Barbra Streisand
Best Pop Vocal Album
The Lion King: The Gift, Beyonce?
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish – WINNER
Thank U, Next, Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project, Ed Sheeran
Lover, Taylor Swift
Best Dance Recording
“Linked,” Bonobo
“Got to Keep On,” The Chemical Brothers – WINNER
“Piece of Your Heart,” Meduza Featuring Goodboys
“Underwater,” Rufus Du Sol
“Midnight, Hour,” Skrillex & Boys Noize Featuring Ty Dolla $ign Boys Noize & Skrillex
Best Dance/Electronic Album
LP5, Apparat
No Geography, The Chemical Brothers – WINNER
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, Rufus Du Sol
Weather, Tycho
Best Contemporary Instrumental Album
Ancestral Recall, Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation, Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music!, Mark Guiliana
Elevate, Lettuce
Mettavolution, Rodrigo y Gabriela – WINNER
Best Rock Performance
“Pretty Waste,” Bones UK
“This Land,” Gary Clark Jr. – WINNER
“History Repeats,” Brittany Howard
“Woman,” Karen O & Danger Mouse
“Too Bad,” Rival Sons
Best Metal Performance
“Astorlus – The Great Octopus,” Candlemass Featuring Tony Iommi
“Humanicide,” Death Angel
“Bow Down,” I Prevail
“Unleashed,” Killswitch Engage
“7empest,” Tool – WINNER
Best Rock Song
“Fear Inoculum,” Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
“Give Yourself a Try,” George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
“Harmony Hall,” Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
“This Land,” Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.) – WINNER
Best Rock Album
Amo, Bring Me The Horizon
Social Cues, Cage the Elephant – WINNER
In the End, The Cranberries
Trauma, I Prevail
Feral Roots, Rival Sons
Best Alternative Music Album
U.F.O.F., Big Thief
Assume Form, James Blake
I,I, Bon Iver
Father of the Bride, Vampire Weekend – WINNER
Anima, Thom Yorke
Best R&B Performance
“Love Again,” Daniel Caesar & Brandy
Could’ve Been,” H.E.R. Featuring Bryson Tiller
“Exactly How I Feel,” Lizzo Featuring Gucci Mane
“Roll Some Mo,” Lucky Daye
“Come Home,” Anderson .Paak Featuring Andre? 3000 – WINNER
Best Traditional R&B Performance
“Time Today,” BJ The Chicago Kid
“Steady Love,” India.Arie
“Jerome,” Lizzo – WINNER
“Real Games,” Lucky Daye
“Built for Love,” PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan
Best R&B Song
“Could’ve Been,” Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
“Look at Me Now,” Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
“No Guidance,” Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
“Roll Some Mo,” David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
“Sayso,” PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo) – WINNER
Best Urban Contemporary Album
Apollo XXI, Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo – WINNER
Overload, Georgia Anne Muldrow
Saturn, Nao
Being Human in Public, Jessie Reyez
Best R&B Album
1123, BJ The Chicago Kid
Painted, Lucky Daye
Ella Mai, Ella Mai
Paul, PJ Morton
Ventura, Anderson .Paak – WINNER
Best Rap Performance
“Middle Child,” J. Cole
“Suge,” DaBaby
“Down Bad,” Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy – WINNER
“Clout,” Offset Featuring Cardi B
Best Rap/Sung Performance
“Higher,” DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend – WINNER
“Drip Too Hard,” Lil Baby & Gunna
“Panini,” Lil Nas X
“Ballin,” Mustard Featuring Roddy Ricch
“The London,” Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott
Best Rap Song
“Bad Idea,” Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
“Gold Roses,” Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
“A Lot,” Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole) – WINNER
“Racks in the Middle,” Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
“Suge,” DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)
Best Rap Album
Revenge of the Dreamers III, Dreamville
Championships, Meek Mill
I Am > I Was, 21 Savage
Igor, Tyler, The Creator – WINNER
The Lost Boy, YBN Cordae
Best Country Solo Performance
“All Your’n,” Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere,” Ashley McBryde
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson – WINNER
“God’s Country,” Blake Shelton
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker
Best Country Duo/Group Performance
“Brand New Man,” Brooks & Dunn With Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You),” Brothers Osborne
“Speechless,” Dan + Shay – WINNER
“The Daughters,” Little Big Town
“Common,” Maren Morris Featuring Brandi Carlile
Best Country Song
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker) – WINNER
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
“It All Comes Out in the Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
“Some of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)
Best Country Album
Desperate Man, Eric Church
Stronger Than the Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett
While I’m Livin’, Tanya Tucker – WINNER
Best New Age Album
Fairy Dreams, David Arkenstone
Homage to Kindness, David Darling
Wings, Peter Kater – WINNER
Verve, Sebastian Plano
Deva, Deva Premal
Best Improvised Jazz Solo
“Elsewhere,” Melissa Aldana, soloist
“Sozinho,” Randy Brecker, soloist – WINNER
“Tomorrow Is the Question,” Julian Lage, soloist
“The Windup,” Branford Marsalis, soloist
“Sightseeing,” Christian McBride, soloist
Best Jazz Vocal Album
Thirsty Ghost, Sara Gazarek
Love & Liberation, Jazzmeia Horn
Alone Together, Catherine Russell
12 Little Spells, Esperanza Spalding – WINNER
Screenplay, The Tierney Sutton Band
Best Jazz Instrumental Album
In the Key of the Universe, Joey DeFrancesco
The Secret Between the Shadow and the Soul, Branford Marsalis Quartet
Christian McBride’s New Jawn, Christian McBride
Finding Gabriel, Brad Mehldau – WINNER
Come What May, Joshua Redman Quartet
Best Large Jazz Ensemble Album
Triple Helix, Anat Cohen Tentet
Dance in Nowhere, Miho Hazama
Hiding Out, Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
The Omni-American Book Club, Brian Lynch Big Band – WINNER
One Day Wonder, Terraza Big Band
Best Latin Jazz Album
Antidote, Chick Corea & The Spanish Heart Band – WINNER
Sorte!: Music by John Finbury, Thalma de Freitas With Vitor Gonc?alves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Ruben Blades, Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rube?n Blades
Carib, David Sa?nchez
Sonero: The Music of Ismael Rivera, Miguel Zeno?n
Best Gospel Performance/Song
“Love Theory,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter – WINNER
“Talkin’ Bout Jesus,” Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
“See the Light,” Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
“Speak the Name,” Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
“This Is a Movie (Live)”, Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Only Jesus,” Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
“God Only Knows,” for King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters – WINNER
“Haven’t Seen It Yet,” Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
“God’s Not Done With You (Single Version),” Tauren Wells
“Rescue Story,” Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters
Best Gospel Album
Long Live Love, Kirk Franklin – WINNER
Goshen, Donald Lawrence Presents The Tri -City Singers
Tunnel Vision, Gene Moore
Settle Here, William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album, CeCe Winans
Best Contemporary Christian Music Album
I Know a Ghost, Crowder
Burn the Ships, for KING & COUNTRY – WINNER
Haven’t Seen It Yet, Danny Gokey
The Elements, TobyMac
Holy Roar, Chris Tomlin
Best Roots Gospel Album
Deeper Roots: Where the Bluegrass Grows, Steven Curtis Chapman
Testimony, Gloria Gaynor – WINNER
Deeper Oceans, Joseph Habedank
His Name Is Jesus, Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout (Various Artists), Jerry Salley, Producer
Best Latin Pop Album
Vida, Luis Fonsi
11:11, Maluma
Montaner, Ricardo Montaner
#ELDISCO, Alejandro Sanz – WINNER
Fantasia, Sebastian Yatra
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
X 100Pre, Bad Bunny
Oasis, J Balvin & Bad Bunny
Indestructible, Flor De Toloache
Almadura, iLe
El Mal Querer, Rosalia – WINNER
Best Regional Mexican Album (Including Tejano)
Caminado, Joss Favela
Percepcion, Intocable
Poco a Poco, La Energia Norten?a
20 Aniversario, Mariachi Divas De Cindy Shea
De Ayer Para Siempre, Mariachi Los Camperos – WINNER
Best Tropical Latin Album
Opus, Marc Anthony – WINNER (TIE)
Tiempo Al Tiempo, Luis Enrique + C4 Trio
Candela, Vicente Garci?a
Literal, Juan Luis Guerra 4.40
A Journey Through Cuban Music, Ayme?e Nuviola – WINNER (TIE)
Best American Roots Performance
“Saint Honesty,” Sara Bareilles – WINNER
“Father Mountain,” Calexico And Iron & Wine
“I’m on My Way,” Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
“Call My Name,” I’m With Her
“Faraway Look,” Yola
Best American Roots Song
“Black Myself,” Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name,” Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her) – WINNER
“Crossing to Jerusalem,” Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look,” Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride the Rails No More,” Vince Gill, songwriter (Vince Gill)
Best Americana Album
Years to Burn, Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now, Madison Cunningham
Oklahoma, Keb’ Mo’ – WINNER
Tales of America, J.S. Ondara
Walk Through Fire, Yola
Best Bluegrass Album
Tall Fiddler, Michael Cleveland – WINNER
Live in Prague, Czech Republic, Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble, The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller, Missy Raines
If You Can’t Stand the Heat, Frank Solivan & Dirty Kitchen
Best Traditional Blues Album
Kingfish, Christone “Kingfish” Ingram
Tall, Dark & Handsome, Delbert McClinton & Self-Made Men – WINNER
Sitting on Top of the Blues, Bobby Rush
Baby, Please Come Home, Jimmie Vaughan
Spectacular Class, Jontavious Willis
Best Contemporary Blues Album
This Land, Gary Clark Jr. – WINNER
Venom & Faith, Larkin Poe
Brighter Days, Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me, Sugaray Rayford
Keep On, Southern Avenue
Best Folk Album
My Finest Work Yet, Andrew Bird
Rearrange My Heart, Che Apalache
Patty Griffin, Patty Griffin – WINNER
Evening Machines, Gregory Alan Isakov
Front Porch, Joy Williams

No comments

Powered by Blogger.